Kultsu tylsytti terän Liryltä jo ensimmäisellä jaksolla ja oli selkeästi parempi joukkue keskiviikkoillan pakkasessa pelatussa Suomen Cupin toisen kierroksen ottelussa. Kultsun LAUTP-apu Misa Puhakainen iski ensimmäisellä jaksolla hattutempun.
Cup-ottelu pelattiin kirpeässä, mutta kirkkaassa pakkassäässä Amiksen tekonurmella Lappeenrannassa. Tiistaisesta lumisateesta ei ollut nyt tietoakaan. Ottelun alkuminuuteilla Kultsun kone ei ollut vielä täysillä kierroksilla ja ”pakan sekaisuus” mahdollisti Liryn hetkellisen etenemisen Kultsun kenttäpuoliskolle. Mitään vaarallista tilannetta Nelosessa kesällä pelaava kotijoukkue ei saanut aikaiseksi. Maalivahti Jani Loijaksen ainoa ensimmäisen jakson pallokosketus käsillä tapahtuikin näiden alkuminuuttien aikana. Tämän jälkeen Kultsu sai pelinsä pyörimään paremmin ja otti pallon- ja pelinhallinnan itselleen.
LAUTP:sta Kultsun Cup-rinkiin tullut Elias Seppälä tarjoili kentän oikealta reunalta maukkaan pallon toiselle nuorelle LAUTP-avulle Misa Puhakaiselle ottelun 15. minuutilla ja nuori pelimies osoitti vakuuttavaa kylmähermoisuutta siirtäessään pallon ensimmäisen kerran Liry-maaliin. Vain kaksi minuuttia myöhemmin maailman joutsenolaisin nigerialaispelaaja Kenny Abubakar sai pallon Leevi Kohoselta, kuljetti pelivälineen ohi Liry-puolustajan maalintekosektorille ja laukoi Kultsun 0-2 johtoon.
Maalitalkoot jatkuivat reilut viisi minuuttia myöhemmin, kun kaksikko Puhakainen-Seppälä toteutti Kultsun kolmannen maalin. Ja samalla tavoin kuin Misa-kiukaat ovat lämmittäneet suomalaisten saunoja luotettavasti jo vuosikymmenten ajan, lämmitti Misa Puhakainen Amikselle saapuneet Kultsun kannattajat jälleen hurmioon laitapuolustaja Veikka Vauhkosen hyvästä ja oikea-aikaisesta tarjoilusta. 0-4! Kirjoittajaa oikein hävettää, ettei hattutemppusankarista ole tällä hetkellä tarjota kuvaa yleisölle, mutta asia toivottavasti korjaantuu kesään mennessä! Joka tapauksessa Kultsun dominoidessa ja johtaessa ottelua neljällä maalilla siirryttiin tauolle.
Toiselle puoliajalle Kultsu ymmärrettävästi hölläsi enintä kaasua ja valmennus oli tehnyt päätöksen vaihtaa Misan ja kahden maalisyötön Elias Seppälän pois kentältä huilaamaan, sillä pojilla riittää lähiaikoina pelikuormaa Kultsun lisäksi myös LAUTP:ssa. Heidän tilalle tulleet pelaajat Miro Ruokoniemi ja Elias Lattu ovat myös LAUTP-pelureita. Liry ei toisella puoliajallakaan päässyt uhkaamaan Loijaksen maalia ja pitkiä jaksoja pelistä pelattiin keskialueella tai Liryn kenttäpuoliskolla. Kun ottelua oli pelattu noin 70 minuuttia, Ruokoniemi karkasi läpiajoon ja Liryn Oskari Hytti sukitti hänet punaisen kortin arvoisesti.
Kultsu sai punaiseen johtaneesta tilanteesta vapaapotkun hyvältä maalintekosektorilta eikä Leevi Kohosta tuntunut Liry-pelaajien muodostama muuri häiritsevän; niin komeasti vapaapotku kiersi muurin yli ja maalin kulmaan – toisessa ottelussa peräkkäin ja lukemiksi 0-5. Onko Kultsu todellakin saanut oman David Beckhaminsa? Aika näyttää, mutta eväät Leevillä ovat kunnossa profiloitua armottomaksi vaparitaituriksi. Ja kun peliaikaa oli jäljellä enää muutama minuutti, onnistui vasta 15-vuotias Ruokoniemi maalinteossa ensimmäistä kertaa Kultsu-paidassa ja niittasi kentälle vaihdetun Antti Heinosen syötöstä ottelun loppunumeroiksi tennislukemat 0-6! Näin Kultsu eteni Suomen Cupin kolmannelle kierrokselle vakuuttavan esityksen jälkeen.
Pelaajan ja valmentajan kommentit
Misa Puhakainen – eilen teit kolme maalia kolmessa vartissa. Millainen oli eilinen ottelu ja miltä ensimmäinen Kultsu-hattutemppu maistuu?
Misa Puhakainen: Peli meni eilen aika hyvin. Hattutemppu tuntuu totta kai hyvältä, koska ei niitä joka pelissä tehdä. Jokaisessa maalissa linjan taakse tuli täydellinen syöttö, joista oli sitten helppoa pistää verkot tötterölle.
Kultsun päävalmentaja Marko Kohonen, miltä Kultsun pelaaminen näytti kentän laidalle – tehoja ainakin tuli!?
Marko Kohonen: Kyllä tehoja tuli ja tulos oli ihan peliä kuvaava. Voitto ja samalla jatkopaikka Cupissa mitä lähdettiin hakemaan. Vastustajalle maininta, että he yrittivät pelata eivätkä vain vetäytyneet tai räiskineet pitkää palloa. Pelin alku oli vaikeaa eikä pallollinen pelaaminen oikein lähtenyt sujumaan. Misan ensimmäinen maali laukaisi meidän pelin ja pallollinen hermoilu sekä harhasyöttöjen määrä väheni. Pelin edetessä pallollinen pelaaminen alkoi kulkemaan paremmin, kun pelaajien etäisyydet saatiin kuntoon. Löytyi oikeita syöttöpaikkoja ja tehtiin hyviä liikkeitä. Aina ei ehkä löydetty syötölle parasta vaihtoehtoa, mutta tärkeämpää on tässä vaiheessa, että niitä vaihtoehtoja on kuitenkin enemmän kuin yksi tai kaksi.
Oletko jostain erityisen tyytyväinen? Toteutuivatko ennen peliä mainitsemasi asiat, joita halusit pelissä nähdä?
Marko Kohonen: Asenne, työnteko, joukkueen puolustusmuoto ja puolustaminen oli hyvää. Lisäksi etäisyydet oli alun jälkeen kunnossa niin hyökätessä kuin puolustaessa. Hyökkäyksiä luotiin monipuolisesti. Maaleja tehtiin laitojen kautta tulleista keskityksistä, keskeltä murtautuen, pitkällä syötöllä linjan taakse sekä vapaapotkusta. Aina jää parannettavaa, mutta oikealla polulla ollaan.
Misalle hatullinen maaleja ja Miro taisi tehdä ensimmäisen maalinsa Kultsun paidassa. Mitä sanot LAUTP-jätkien esityksestä eilen?
Marko Kohonen: Vahvaa tekemistä. Hyviä liikkeitä ja aloitteita ja kaikille 45-minuuttiset. Misa teki kolme maalia, Seppo (alias Elias Seppälä) syötti niistä kaksi. Mirolle maali oli ensimmäinen virallisessa ottelussa Kultsun paidassa ja lisäksi hän aiheutti röyhkeydellään vastustajan ulosajon. Gattuso (Elias Lattu) tuli hyvin peliin ollen aktiivinen molempiin suuntiin laitapuolustajan tontilla. Kaikki neljä ovat sisäistäneet hyvin roolinsa.
Kultsun avauskokoonpano Liry-ottelussa 28.3.2023:
- Loijas Jani (mv)
- Seppälä Elias –> Lattu Elias 46′
- Savolainen Valtteri
- Tielinen Mikko (c)
- Vauhkonen Veikka
- Lindgren Joona –> Nurkka Riku 69′
- Ahonen Jari
- Kohonen Leevi
- Abubakar Kenny –> Heinonen Antti 80′
- Puhakainen Misa –> Ruokoniemi Miro 46′
- Lötjönen Miko –> Valtonen Toni 59′
Ottelun tiedot Palloliiton tulospalvelussa linkkiä klikkaamalla: Liry – Kultsu FC (Miesten Suomen Cup) (palloliitto.fi)